Jak nauczyć się grać na gitarze

Dział Nauka gry na gitarze ma już sporą oglądalność. Kiedyś pisałem o początkach nauki gry na gitarze. Wiele pytań, uwag a również nowe doświadczenia, wiedza, umiejętności zmotywowały mnie do aktualizacji tego tekstu. A więc jeszcze raz. Jak nauczyć się grać na gitarze? 

Po co?
Wydaje się, że głupie pytanie, ale żeby ominąć niepotrzebny wydatek kupna gitary tylko po to, żeby po miesiącu odłożyć ją do kąta – zadajmy sobie je. Warto się zastanowić w jakim charakterze chcemy nauczyć się grać na gitarze? Czy amatorsko, do ogniska, żeby założyć potem zespół, żeby solowa grać, jeździć stopem i grać na ulicy, itd. Te pierwsze odpowiedzi pomagają, bo wiadomo wtedy że nie potrzebujemy nie wiadomo jakiej gitary, starczy jakaś tańsza z sklepu muzycznego. Jeśli jednak ktoś ma na celu grać konkretnie, poważnie i ambitnie podejść do tematu gry, to warto wybrać coś “z wyższej półki”. Czasem nawet można sobie uświadomić, że tak naprawdę… nie chce się uczyć człowiek grać na gitarze i to też dobrze, nie każdy musi. Gra ten kto chce. ;-)

Od czego zacząć?
Żeby zacząć naukę gry na gitarze, potrzebna nam jest najistotniejsza rzecz, czyli gitara. Najlepiej niech to będzie gitara klasyczna. Będzie miała struny nylonowe, przez opuszki palców nie będą tak bolały na początku, w porównaniu do gitary z metalowymi strunami na gitarach akustycznych. Czy można od razu nauczyć się gry na gitarze, na gitarze elektrycznej? W zasadzie tak. W jakimś tam stopniu, będzie to nawet prostsze, ale nie sądzę, żeby słuch przy tym się rozwijał. Na gitarze elektrycznej, która jest podłączona do pieca, łatwo się łapie na gryfie wszystkie chwyty, nawet nie trzeba dociskać, przez co uczeń gry na gitarze nie uczy się precyzji trzymania chwytów na gryfie gitarowym. Dlatego proponują najpierw gitarę klasyczną, potem co tylko chcecie.

Nastrojona gitara
Aby móc grać na gitarze, gitara musi być nastrojona. Stosujemy do tego na początku stroiki, które można kupić w sklepie (elektryczne) i są bardzo przydatne, nawet dla tych, którzy stroją na słuch. Można również za pomocą komputera i mikrofonu, nastroić przez program komputerowy. Mi znany jest jeden – AP Guitar pro. Na pewno znajdziecie go w Google.pl. Na swojej stronie umieściłem kilka tekstów dotyczących strojenia:

Samouctwo
Zawsze powtarzam najważniejszą zasadę, którą zna każdy gitarzysta, który ‘wychował się gitarowo’, że najlepsza jest samodzielna nauka. Podstawy owszem, może Ci pokazać ktoś kto potrafi grać, ale droga, w którą pójdziesz z gitarą na ramieniu – zależy od Ciebie. Nikt nie wie przecież co chcesz tak naprawdę grać, lub w czym będziesz się specjalizować w grze na gitarze. Gra turystyczna, solówki, tabulatura, riffy, kombinacje chwytów, gra na innym strojeniu, gra z kapodasterem; no i w jaki styl muzyczny wejdziesz, a to też dużo zależy od tego, co na początku będziesz chciał/ chciała nauczyć. Bynajmniej początku mniej więcej są takie same.  W tym miejscu zapraszam Ciebie do wpisów dotyczących początków nauki:

Którą ręką co mam robić?
Jeśli jesteś praworęczną osobą, zazwyczaj jest tak, ze prawą ręką bijesz, a lewą łapiesz chwyty, itp. Na gryfie. U leworęcznej osoby jest odwrotnie. Oczywiście nie ma na to reguły, ale tak jest chyba najwygodniej. Ale to kwestia nauki, jak zaczniesz i jak Ci będzie najwygodniej.

Praktyczne ćwiczenia
Pierwsze ćwiczenia bywają trudne, bolesna i nawet psychicznie. Przede wszystkim, jak to z każdym wyzwaniem – trzeba chcieć tego. Chęć pomoże Ci przezwyciężyć trud i ból. Na samym początku zacznij od chwytów gitarowych. Jak się je łapie, jakie one są – przeczytasz tutaj. Gdy już będziesz łapał/ łapała te chwyty, to trzeba ćwiczyć i ćwiczyć grę tych chwytów. Na początku osobno, potem bijąc cały czas – zmieniać chwyty. Z czasem trzeba poprzeczkę podwyższać i albo w tych kombinacjach zwiększać ilość chwytów, albo częściej je zmieniać przy biciu, przy grze.
Moja propozycja osobista, to znaleźć sobie piosenkę, którą można zagrać na chwytach gitarowych i ćwiczyć. Najważniejsze na początku jest to, by piosenka nie posiadała chwytów barrowych. Niech to będą chwyty, które tutaj występują bez dolnego rzędu. Z czasem jednak będziesz was wkurzać, że nie możecie tego zagrać i będziecie próbować. I w zasadzie dobrze, ale nie wszystko od razu. Najpierw musisz się nauczyć łapać chwyty, zapamiętywać je, wiedzieć jaka jest różnica między chwytem zapisanym małą literką, a dużą literką.

Co mogę zrobić poza ćwiczeniami na gitarze?
Przede wszystkim słuchać muzyki, oglądać teledyski, filmiki na których grają na gitarze, najlepiej też podglądać ludzi na żywo, którzy umieją grać na gitarze, rozmawiać z nimi, niech Ci podpowiadają i słuchaj dobrych rad. Możesz również korzystać z bardzo dobrej strony, gdzie znajdziesz mase chwytów, porady: chords.pl.


Leave a Reply